ЕСМ

Власта на тендер го фаворизира монополот на ЕВН

Деновиве треба да заврши постапката за избор на универзален снабдувач на која се пријавени три фирми, меѓу кои и државната ЕСМ Продажба. Левица доби информации, од извори вклучени во постапката, дека повторно се фаворизира австриската ЕВН да го добие тендерот,...

Евростат: Mакедонските граѓани плаќаат најскапа струја во регионот

Месец јануари ќе биде пресуден, дали граѓаните во иднина ќе добијат поевтина или поскапа електрична енергија. Овој петок истекува рокот за доставување понуди за Универзален снабдувач на електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи. Која фирма ќе ги снабдува...

Победа за Македонија – Пропадна тендерот за изградба на Чебрен

Пропадна тендерот за Чебрен. Истече рокот во кој грчки Архиродон требаше да стави потпис на договорот за изградба на хидроцентралата. Банкарската гаранција со важност до 31-ви декември не е продолжена. Министерката за животна средина во телефонски разговор за Сител откри...

Ослободете се од „бомбона бизнисот“ – вратете ја моќта кај граѓаните

Фејзбук статус на проф. д-р Дејан Трајковски Властите упорно им сервираат монополски бизнис за препродавање на електрична енергија и наплата на сметки на приватни компании, наместо државата самата да го работи тоа за своите граѓани. Токму сега, кога доаѓа времето...

Разобличување на лагите на „директорчето“ од ЕСМ за Чебрен

Пишува: Дејан Трајковски професор на техничкиот факултет при УКЛО Минатата недела во емисијата „Топ тема“ за Чебрен на ТВ Телма имавме можност да го видиме директорчето од ЕСМ, кое професорот Димитров неколку пати мораше да го спушта на земја со...

Државната ЕСМ да ја преземе лиценцата од ЕВН Хоум

Деновиве повторно е актуелна темата за законската обврска - Универзалниот снабдувач со електрична енергија да ја објави цената за потрошувачите, што во суштина ништо нема да смени во однос на формирањето и утврдувањето на цената. Целта на овој спин...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img