ХАГ (АА) – Во знак на солидарност со Палестина, деца и нивните семејства маршираа до зградата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, Холандија, барајќи правда и истрага за израелските злосторства извршени во Газа, јавува Анадолу.

Собирот, наречен „Детски марш“, привлече демонстранти од различно потекло кои се собраа на Железничката станица во Хаг за да ја изразат својата загриженост и да повикаат на меѓународна акција.

Насобраните извикуваа слогани како „МКС, завршете ја својата работа“, „Слободна Палестина“ и „Итен прекин на огнот“.

Демонстрантите носеа транспаренти со пораки како „Правда за убиените палестински деца“ и „Престанете да убивате деца“.

Носејќи го знамето на Палестина, голем број граѓани порачаа МКС да ја исполни својата задача и да се посвети на прашањето за кризата во Газа.

Билал Ријани, претседател на Фондацијата „Ендулур“ и еден од организаторите на протестите, изјави дека она што се случува во Газа не е само војна туку и геноцид.

„МКС мора да ја заврши својата работа и да го истражи геноцидот. Оние кои продолжуваат да зборуваат во случајот со Украина, молчат само кога станува збор за Палестина“, рече Ријани.

Лариса-Меј Харткамп, учесничка на маршот, изрази загриженост поради тоа што Холандија го снабдува Израел со делови за авионите Ф-35, нагласувајќи дека Израел треба да се смета за агресор.

„Марширавме до МКС затоа што сакаме прекин на огнот, правдата да биде спроведена и МКС да си ја заврши работата“, рече Харткамп.

Меѓународниот кривичен суд е меѓународен суд со седиште во Хаг, основан со Римскиот статут, што стапи на сила на 1 јули 2002 година.

Преземено од: aa.com.tr