Интервјуто, кое се одржа во вторник и првпат беше објавено ексклузивно на мрежата на Такер Карлсон, траеше повеќе од два часа. Путин во текот на интервјуто сподели свои размислувања за различни теми, вклучувајќи вештачката интелигенција – изрази потребата за можни меѓународни регулативи во иднина.

Исто така, разговараше за предстојните претседателски избори во САД. Во следниот дел се истакнати најважните заклучоци од интервјуто.

Путин: Мир со Украина сè уште е можен

Путин изразува убедување дека постои потенцијал за мир со Украина. Кога Карлсон го праша дали Зеленски уште има слобода за преговарање, Путин одговара позитивно, велејќи дека верува дека е можно постигнување на договор. Истакнува дека војната би завршила значително побрзо ако Западот престане да испраќа оружје во Украина.

Путин тврди дека руските преговарачи беа на пат за постигнување на мировен договор со Украина, но дејствата на западните земји го наведоа Зеленски да продолжи со војната. Иако преговорите беа близу до финализација, Украина ги отфрли сите договори и забрани преговори со Русија, под влијание на западните инструкции.

Тој дополнително нагласува дека Русија не ги намерува нападот на Полска или Латвија, осврнувајќи се на опасностите од глобална војна, што би имало катастрофални последици за човештвото.

Односот помеѓу Русија и НАТО

Во текот на интервјуто, Путин детално го истакна своето противење на проширувањето на НАТО, но и сподели дека размислувал за можноста Русија да се приклучи на Алијансата.

Според него, во еден момент разговарал за ова со претходниот претседател Бил Клинтон. Путин тврди дека првично Клинтон изразил позитивно мислење, но подоцна во истиот ден, американскиот лидер, откако разговарал со својот тим, му рекол дека влезот на Русија во НАТО во тој период не бил можен.

„Доколку беше даден позитивен одговор, можеше да започне процес на апроксимација, и на крајот, можеби да се реализира, под услов дека постои искрена желба од нашите партнери. Но, тоа се не случи“ му рече Путин на Карлсон

Путин: САД повеќе се плаши од Кина отколку од Русија

Карлсон и Путин објавија за ставовите на САД и Русија по распадот на Советскиот Сојуз, препознавајќи дека врските не беа добри како што се очекувало. Карлсон го спомна разговорот каде Путин изрази дека Западот се плаши од силната Русија и праша за причината за тоа, особено ако САД не се загрижени од Кина.

„Западот е повеќе загрижен за силната Кина отколку за силната Русија, бидејќи Кина располага со 1,5 милијарди жители, за разлика од Русија со 150 милиони. Нивната економија има впечатлив раст од 5 проценти годишно“ одговори Путин.

„Потенцијалот на Кина е заиста огромен. Таа е водечка светска економска сила според паритетот на куповната моќ и големината на нејзината економија. Таа дефинитивно ги надмина САД и продолжува со брз раст“ додаде тие.

Путин исто така истакна дека не е потребно да се влегува во дебата кој се плаши повеќе од кого, отстранувајќи го значењето на такви спорови.

Односот на Путин со американските претседатели

Путин се држеше резервирано по прашање за поддршка кон некој кандидат за изборите во 2024 година, но откри дека не се сеќава кога последен пат разговарал со претседателот Џо Бајден. Исто така, истакна дека имаше добри односи со поранешниот претседател Доналд Трамп за време на неговиот мандат во Белата куќа.

Меѓутоа, најголема пофалба од страна на Путин ја доби поранешниот претседател Џорџ Буш.

„Имав многу добри односи со Буш. Знам дека во САД го претставуваа како селски момче кое не разбира многу. Можам да ве уверам дека тоа не е точно“ изјави Путин.

Иако Путин призна дека Буш направил грешки во однос на Русија, истакна дека имал позитивни врски со него.

На прашањето на Карлсон дали односите со Русија ќе се подобрат со новата администрација под Бајден, Путин рече дека „не се работи за лидерот, туку за одлуките на владејачките елити“.