Италијанската премиерка од фашистичката партија тужи пејач затоа што ја нарекол фашистка

Италијанската премиерка Џорџа Мелони поднесе тужба против Брајан Молко, пејачот на британскиот бенд Placebo, откако ја навреди на концерт во близина на Торино минатиот месец.

За време на настапот на 11 јули на музичкиот фестивал „Соник Парк“, Молко извика од сцената пред италијанската толпа од 5.000 луѓе дека Мелони е „расист“, „срање“ и „фашист“, по што локалните власти го пријавија кај обвинителството.

По инцидентот, обвинителите во Торино официјално отворија истрага против Молко за „непочитување на институциите“.

Италијанските медиуми вчера објавија дека адвокатите на Мелони поднеле пријава за клевета против пејачката.

Ова не е првпат Мелони да поднесе тужба за клевета. Таа минатата година тужеше двајца новинари од италијанскиот весник „Домани“ затоа што употребиле погрден израз во текст за неа.

Превземено од: Kumanovskimuabeti.mk

Последно