Трговија со непријателот

Откривање на масовна корупција во Украина. Американските трупи се собираат на границата на земјата. Дали администрацијата на Бајден има некаква крајна цел за овој конфликт?

Владата на Украина, предводена од Володимир Зеленски, ги искористи средствата на американските даночни обврзници за да плати скапо за виталниот дизел што ја одржува украинската армија во нејзината војна со Русија. Не е познато колку владата на Зеленски плаќа по галон за гориво, но Пентагон платил дури 400 долари за галон (1 галон е 4,5 литри итн.) за транспорт на бензин од пристаниште во Пакистан, преку камион или падобран. Во Авганистан за време на децениската американска војна таму.

Она што е исто така непознато е дека Зеленски го купил горивото од Русија, земјата со која Украина и Вашингтон се во војна, а украинскиот претседател и многумина од неговата придружба префрлиле (проневериле, меѓу другото) безброј милиони американски долари наменети за плаќања за дизел. Според проценката на аналитичарите на Централната разузнавачка агенција, проневерените средства се најмалку 400 милиони долари минатата година; друг експерт го спореди нивото на корупција во Киев со она од авганистанската војна, „но нема да има професионални ревизорски извештаи од Украина“.

„Зеленски купуваше евтин дизел од русите“, ми рече добро информиран американски разузнавач. „А кој плаќа за гасот и нафтата? Ние го правиме тоа. Путин и неговите олигарси заработуваат милиони од тоа“.

Володимир Зеленски

Многу владини министерства во Киев буквално „се натпреваруваа“, ми рекоа, да основаат предни компании за договори за извоз на оружје и муниција со приватни трговци со оружје ширум светот, од кои сите обезбедуваат мито. Многу од овие компании се во Полска и Чешка, но се верува дека други се лоцирани во Персискиот Залив и Израел.

„Не би ме изненадило да слушнам дека тие се и на места како Кајманските Острови и Панама, а има многу Американци вклучени“, ми рече еден американски експерт за меѓународна трговија.

Прашањето за корупција беше директно покренато со Зеленски на состанокот во Киев во јануари со директорот на ЦИА Вилијам Барнс. Неговата порака до украинскиот претседател, ми беше кажано од разузнавач со директно познавање на состанокот, беше директно од гангстерски филм од 1950-тите. Високите генерали и властите во Киев беа налутени од она што тие го гледаа како алчноста на Зеленски, му рече Барнс на украинскиот претседател, бидејќи „тој зеде поголем дел од проневерените пари од она што им припадна на генералите“.

Барнс, исто така, му подари на Зеленски список од триесет и пет генерали и високи функционери чија корупција ја знаела ЦИА и другите во американската влада. Зеленски одговори на американскиот притисок десет дена подоцна со јавно отпуштање на десет од највисоките функционери на листата и не направи ништо друго.

„Десетмината од кои тој се ослободи дрско се фалеа со парите што ги имаа и се возеа низ Киев во нивните нови Мерцедеси“, ми кажа разузнавачката служба.

Половичниот одговор на Зеленски и недостатокот на загриженост на Белата куќа се гледаат, додаде разузнавачот, како уште еден знак за недостаток на лидерство што доведува до „тотален пад“ на довербата меѓу Белата куќа и некои елементи на разузнавачките служби. Друго прашање кое предизвикува поделби, постојано ми беше кажано во моето неодамнешно известување, е острата идеологија и недостатокот на политичка вештина што ја покажаа државниот секретар Тони Блинкен и советникот за национална безбедност Џејк Саливан.

Тони Блинкен и Џејк Саливан

Претседателот и неговите двајца најважни советници за надворешна политика „живеат во различни светови“ од искусните дипломати и воени и разузнавачи кои служат во Белата куќа. „Тие немаат искуство, расудување или морален интегритет. Тие само кажуваат лаги, измислуваат приказни. Дипломатското негирање е нешто друго“, велат од разузнавачката служба. „Тоа мора да се направи“.

Истакнат американски дипломат во пензија, кој цврсто се спротивставуваше на надворешната политика на Бајден кон Кина и Русија, го прикажа Блинкен како нешто повеќе од „оценет конгресен персонал“, а Саливан како „менаџер на политичка кампања“ кој одеднаш се најде пред и центар во светот на високата дипломатија. Без емпатија кон опозицијата. Тие се пристојни момци“, додаде тој, „но сега го свртевме политичкиот свет и енергетскиот свет наопаку. Кина и Индија сега продаваат рафиниран бензин на западниот свет. Тоа е само бизнис“.

На актуелната криза не и помага тоа што и Путин се однесува нерационално. Службеникот на разузнавањето ми рече дека сè што Путин направил во Украина е против долгорочните интереси на Русија. Емоциите ја надминаа рационалноста и тој прави работи кои се тотално непродуктивни. И тогаш ќе седнеме со Зеленски и Путин и ќе дознаеме? Нема шанса.”

„Постои тотален распад меѓу раководството на Белата куќа и разузнавачката заедница“, рече претставникот на разузнавањето. Раздорот се враќа на есен, кога Бајден, како што објавив на почетокот на февруари, нареди тајно уништување на гасоводите „Северен тек“ во Балтичкото Море. „Уништувањето на гасоводите „Северен тек“ никогаш не било разговарано, ниту било познато однапред, од разузнавачката заедница“, ми рече функционерот. „И нема стратегија за завршување на војната. САД потрошија две години планирајќи ја инвазијата во Нормандија во Втората светска војна. Што ќе правиме ако Кина одлучи да го нападне Тајван? Официјалниот претставник додаде дека Националниот разузнавачки совет допрва треба да нареди една Национална разузнавачка проценка (NIE) за одбрана на Тајван од Кина, која ќе обезбеди национална безбедност и политички насоки доколку се случи таков настан.

Сè уште нема причина, и покрај повторената американска политичка провокација и од демократите и од републиканците, рече функционерот, да се сомневаме дека Кина има каква било намера да го нападне Тајван. Земјата изгуби милијарди градејќи ја својата амбициозна иницијатива „Појас и пат“, која има за цел да ја поврзе Источна Азија со Европа и да инвестира, можеби понекогаш глупаво, во пристаништата ширум светот. „Поентата е“, ми рече службеникот, „дека повеќе нема работен процес на NIE. “Барнс не е проблемот“, рече службеникот.

„Проблемот е Бајден и неговите клучни поручници – Блинкен и Саливан и нивното собрание – кои ги гледаат оние кои го критикуваат Зеленски како про-Путин. Ние сме против злото. Украина ќе се бори „додека не ја снема последната воена граната, и понатаму ќе се бори“. И еве го Бајден кој и кажува на Америка дека „ќе се бориме онолку долго колку што е потребно“.

Володимир Зеленски и Џо Бајден

Официјалниот претставник го наведе малку познатото и ретко дискутираното распоредување, овластено од Бајден, на две бригади од илјадници најдобри американски воени борбени единици во регионот. Бригада од 82-та воздушно-десантна дивизија интензивно тренира и вежба од својата база во Полска на неколку милји од украинската граница. Тој беше засилен кон крајот на минатата година со бригада од 101-та воздухопловна дивизија распоредена во Романија. Вистинската работна сила на двете бригади, вклучувајќи ги и административните и единиците за поддршка – со камиони и возачи кои влечат постојан прилив на оружје и воена опрема што тече по море за да ги одржат единиците во борбена подготвеност – може да изнесува повеќе од 20.000.

Службениците на разузнавањето ми рекоа дека „нема докази дека некој висок функционер на Белата куќа навистина знае што се случува со 82-та и 101-та дивизија. Дали се таму како дел од вежбата на НАТО или за извршување мисии со борбените единици на НАТО ако Западот одлучи да ги ангажира руските сили во Украина?  Дали се таму да вежбаат или да бидат механизам за ослободување? “Правилата за ангажман велат дека не можат да ги нападнат Русите освен ако нашите момчиња не бидат нападнати“.

„Но, јуниорите го водат шоуто овде“, додаде службеникот. „Нема координација на НСЦ и американската армија се подготвува да влезе во војна. Не се знае дали Белата куќа знае што се случува. Дали претседателот отиде кај американскиот народ со информативен пренос за тоа што се случува? Единствените брифинзи кои печатот и јавноста ги добиваат денес се од портпароли на Белата куќа.

„Ова не е само лошо раководство. Нема никој. Нула.“ Официјалниот претставник додаде дека тим од украински борбени пилоти сега се обучуваат овде во САД за летање со борбени авиони Ф-16, со цел, доколку е потребно, да летаат во борба против руските трупи и други цели во Украина. Не е донесена одлука за такво распоредување.

Најјасните изјави за американската политика не дојдоа од Белата куќа, туку од Пентагон. Армискиот генерал Марк А. Мили, кој е претседател на Генералштабот, за војната минатиот 15 март рече:

„Русија останува изолирана. Нивните воени резерви брзо се трошат. Нивните војници се деморализирани, необучени, немотивирани регрути и осуденици, а нивното раководство ги пропушта. Откако не успеа во своите стратешки цели, Русија е се повеќе зависна од други земји, како што се Иран и Северна Кореја. . . . Овој однос е изграден на потиснување на слободата, поткопување на слободата и одржување на нивната тиранија. . . . Украина е сè уште силна. Тие се вешти и обучени. Украинските војници се . . . силни во своите борбени единици. Нивните тенкови, пешадиски борбени возила и оклопни возила само ќе ја зајакнат линијата на фронтот“.

Марк А. Мили

Постојат докази дека Мили е оптимист колку што звучи. Ми кажаа дека пред два месеци Здружените началници им наредиле на членовите на штабот – воената фраза е „мисијата“ – да изготват договор за крајот на војната што ќе им биде претставен на Русите по нивниот пораз на бојното поле во Украина.

Ако полошото дојде до најлошо за недоволно вооружената украинска армија во наредните месеци, дали двете американски бригади ќе ги здружат силите со трупите на НАТО и ќе се соочат со руската армија во Украина?

Дали е ова планот или надежта на Американскиот претседател? Дали е ова говорот покрај огништето (алудира на разговорите покрај огнот, низа радио говори што Френклин Д. Рузвелт го одржа помеѓу 1933 и 1944 година, меѓу другите) што тој ќе го одржи? Ако Бајден одлучи да ги сподели своите размислувања со американскиот народ, можеби ќе сака да објасни што прават две армиски бригади, целосно екипирани и снабдени, толку блиску до воената зона.

Превземено од: https://seymourhersh.substack.com/p/trading-with-the-enemy

Последно