Вести

Погребот на кралицата Елизабета Втора ги чинела граѓаните околу 162 милиони фунти.

Министерството за финансии на Велика Британија, објави дека погребот на кралицата Елизабета Втора ја чинела владата околу 162 милиони фунти. Имено, државниот погреб, кој беше одржан на 19 септември 2022 година, следеше по периодот на национална жалост. За тоа време, стотици илјади луѓе го...

Секоја година по десет отсто од македонските студенти заминуваат во странство

Секоја година се поголем е бројот на македонски граѓани кои одлучуваат да студираат надвор од земјата. Одлуката да заминат од Македонија и да студираат, како што велат, пред се ја носат поради можноста да се стекнат со квалитетно образование...

Македонија во три години потрошила 120 милиони долари на оружје

Во трите години откако стана членка на НАТО, Македонија потрошила речиси 120 милиони долари на американско оружје купено преку американската програма за воена продажба во странство, покажуваат податоците од Агенцијата за безбедносно – одбранбена соработка (ДСЦА) на Пентагон. Програмата за...

Последици на масовната миграција: Во гимназијата во Ростуше само 12, во Центар Жупа 18 матуранти

Поради масовната миграција присутна во општините Маврово и Ростуше и во Центар Жупа, години на ред опаѓа бројот на ученици во основните, што условува се помал број на ученици и во средните училишта. Потврда за тоа е и бројот на...

Левица: Директорка осомничена за криминал остава деца да гладуваат во градинката во Автокоманда

Реакција на Л.О Гази Баба при политичката партија Левица Гневни родители на децата во детската градинка "Детска Радост" во Автокоманда, во која се згрижуваат децата од Автокоманда, Железара и од Керамидница алармираат до министерката Јована Тренчевска за односот кој го...

15.5 милиони евра ќе ги чини граѓаните зголемувањето на платите на функционерите

1.060 функционери земаат зголемена плата за 78 отсто и за таа намена до крајот на годинава од државниот буџет ќе се потрошат дополнителни 15,5 милиони евра, кажа министерот за финансии Фатмир Бесими. Зголемувањето на функционерските плати доаѓа по мартовската одлука...

Држави во САД го враќаат детскиот труд во законската регулатива

Во голем бројот на држави во САД идејата да ги укинат ограничувањата за користење на детскиот труд е се популарна. Застапниците за укинување и слабеење на законите за детскиот труд вклучуваат некои од најмоќните десничарски фондации и корпорации во...

Македонските работници најчесто се жртви на политички мобинг

Многу работници во Македонија се жртви на психолошки малтретирања на работното место, односно мобинг, но малкумина се осмелуваат да пријават поради страв дека ќе останат без работа, особено кога нарушувањето доаѓа од сопственикот. И додека истражувањето на Сојузот на...

50-часовен штрајк: Железничарите во Германија го започнаа својот најдолг штрајк досега

Преговорите за платите со Германските железници пропаднаа, соопшти Синдикатот за железници и транспорт ЕВГ. Штрајкот почнува денеска вечер и треба да биде најдолгиот досега, пишува Дојче веле. Германските железници не беа заинтересирани за компромис, рече преговарачот Кристијан Лорох во петокот...

Татјана Москалкова: Ќе ги обединиме семејствата во Донбас

Коментар на Комесарот за човекови права во Руската Федерација Татјана Москалкова за работата на сесијата „Деца на Донбас: право на заштита“ на правниот форум во Санкт Петербург (12 мај 2023 година):  Уште во 2014 година, кога Петр Порошенко беше Претседателот...

Последни