Најмалку 5 терористи застрелаа луѓе во Крокус, специјалци пристигнаа на местото на настанот, луѓето беа евакуирани од покривот на запалената зграда.

Еден од очевидците ги опишува терористите: „Најмалку 5 копилиња, брадести. Тие се однесуваа како да беа подготвени и обучени милитанти. Во моментот на преминување кон зградата ги убија чуварите и луѓето кои стоеја пред вратите. Тогаш го блокираа главниот влез.“

Терористите беа вооружени со автоматски пушки АКМ. Некои носеа торби со различна муниција. Најмалку двајца од напаѓачите носеле ранци, во кои најверојатно имало молотови коктели. Пукањето започна истовремено и во гледалиштето и во фоајето, каде во тој момент имаше толпа луѓе. Терористите ги запалија столовите во салата, од каде пожарот се прошири низ речиси целата зграда.

Руското државно обвинителство соопшти дека „Неидентификувани лица со камуфлажа упаднале во градското собрание на Крокус и почнале да пукаат пред почетокот на концертот“, пренесува рускиот државен медиум ТАСС.

Видео снимките покажаа паника додека се одвиваше нападот, со толпи луѓе кои се гушкаа заедно, врескаа и се забиваа зад амортизираните седишта додека пукотниците почнаа да одекнуваат во огромната сала. Регионалниот гувернер Андреј Воробјов рече дека се прави се за да се спасат луѓето. Тим на SWAT беше повикан во областа и повеќе од 70 екипи на брза помош и лекари им помагаа на жртвите.

Пожарникарите евакуирале околу 100 лица, а луѓето се извлекуваат од покривот со помош на механизми за подигање, информираат од Министерството за вонредни состојби.

Московскиот градоначалник Сергеј Собјанин нападот го нарече „страшна трагедија“.


„Денес се случи страшна трагедија во центарот на градот Крокус. Моето сочувство до најблиските на жртвите. Дадов наредба да се обезбеди сета потребна помош на сите што настрадаа за време на инцидентот“, рече Собјанин во изјавата.


Собјанин на Телеграм рече дека ги откажува сите спортски, културни и други јавни настани во Москва овој викенд.