Движење за социјална правда

СООПШТЕНИЕ

 

Демант

по повод најновиот упад во синдикатот во Битола

 

Уште еден удар врз синдикатите. Имено, поништен е легалниот и легитимниот избор на претседателката на синдикалната организација на СОНК при О.У.  „ Елпида Караманди “ – Битола, д-р Фанче Јошевска. Таа истовремено беше претседател на регионалниот одбор на СОНК за Битола, Ресен и Демир Хисар.

Што се случи? На 27. 04. 2015 година, како единствен кандидат за претседател, д-р Фанче Јошевска беше реизбрана за претседател во синдикалната организација во О. У.  „ Елпида Караманди “ – Битола. Во меѓувреме донесена е одлука за поништување на изборот, за што претседателката не била известена и не ѝ била дадена можност јавно да се обрати на советот. Подоцна, на 19.09.2015 година на одржаниот повторен избор за претседател на синдикалната организација беше избран поранешниот директор на училиштето Илија Белџигеровски. Изборот е извршен на брутален начин и со прекршување на Статутот на СОНК. Иако на состанокот синдикалците инсистираа да се одржи тајно гласање, тоа не беше овозможено.  Згора на ова дојде до вербални закани и  принуда врз членовите на синдикалната организација да гласаат за јавно гласање на кандидатите. Со тој притисок реално се создаде ситуација без услови за демократски избори и изразување на вистинската волја на гласачите. Голем дел од синдикалците ја напуштија просторијата и училиштето.  Дел од оние кои го напуштија состанокот ги принудија да се вратат во училиштето за да се достигне кворум.

Навикнавме на газење врз правата на работниците, бидејќи молчиме и премолчуваме. Време е да ја рашириме идејата за солидарност. Работниците може да се потпрат само на себе.

ДСП Ленка веќе контактираше и оствари средба со разрешената претседателка и одлучно застанува во одбрана на автентичниот синдикализам. Борбата мора да продолжи.

 

 

ДСП Ленка

22.09.2015 година

0
img

С О О П Ш Т Е Н И Е

lenkaLogo-565x320

по повод новите предизборни потфати на Владата и т.н. Договор од Пржино

Движењето за социјална правда „Ленка“ апелира до јавноста за можноста од предизборни манипулативни и популистички потфати како на власта, така и на опозицијата. Затоа, во овој политички кризен период, ДСП „Ленка“, како политичка организација, се залага за следново: повеќе…

Клучни зборови:
0
img

С О О П Ш Т Е Н И Е

lenkaLogo-565x320

по повод новиот политички договор за излез од кризата

 

 

Движењето за социјална правда „Ленка“ го доведува во прашање триумфализмот со кој политичките елити во Македонија го означија постигнувањето на новиот политички договор како „победа на демократијата“ и „победа на Република Македонија“. Овој договор предвидува предвремени парламентарни избори во април, поделба на пет клучни министерства помеѓу власта и опозицијата од октомври, како и избор на нов јавен обвинител од септември кој треба да ги истражи случаите на прислушкување. Овој договор предвидува и воспоставување на принцип за сите наредни парламентарни избори, 100 дена пред нивното одржување, Владата да си поднесе оставка и истите да ги спроведе преодна Влада.

Сметаме дека, во овој зад врати постигнат договор не постојат никакви показатели дека во иднина ќе бидат воспоставени демократски механизми и инструменти според кои, ќе дојде до израз волјата на народот. Во овој договор не постои ништо суштинско кое се однесува на демократизацијата на општеството. Уште повеќе, тврдењето на Премиерот дека „економијата се ослободува од стегите кои и` ги наметна кризата“ и дека таа магично ќе расте со што би имале општ благодет, воопшто не соодветствува со реалноста во која живеат македонските работници,  грубо експлоатирани во новите странски директни инвестиции, кои и` служат на моменталната гарнитура како најголема реклама за нејзините таканаречени „остварувања“.

Целата реторика со која политичките лидери се служеа последните неколку месеци: диктатура, странски служби и предавници, затвор за политичкиот опонент и слично, во крајна линија се испостави дека е само добар политички маневар за интерна употреба, како секој би ги задоволил апетитите на своето членство. Целата оваа реторика, падна во сенка со самиот факт дека и покрај сите изречени квалификации, политичките лидери сепак седнаа на маса да преговараат со посредништво на евро-комесарите и на тој начин беше легитимиран целиот авторитарен режим, цело време оспоруван и напаѓан од страна на опозицијата.

ДСП „Ленка“ како левичарска и класно ориентирана организација продолжува будно да ги следи настаните, ставајќи се првенствено на страна на големото и тивко мнозинство, борејќи се рамо до рамо со сите обесправени против овој и секој нареден анти-народен и анти-социјален режим.

 

ДСП ЛЕНКА

16.07.2015 година

2
img

СООПШТЕНИЕ ДО ЈАВНОСТА

11

Движењето за социјална правда „Ленка“ ја информира јавноста дека нејзини членови ќе учествуваат на големиот граѓански ПРОТЕСТ закажан за недела – 17 мај 2015 год.

Сметаме дека денес, кога благодарение на погубните неолибералистички политики спроведувани во целиот период од независноста, квалитетот на животот на нашите сограѓани станува мизерен – неприкосновено право на граѓаните е слободно да го изразат својот РЕВОЛТ од постојаното осиромашување и зголемувањето на класните разлики, како и од последните криминални корупциски скандали кои ја потресоа македонската јавност.

Цениме дека последните случувања во државава под палката на сегашната власт, проследени со серија апсења на студенти и други граѓани, линчувања, етикетирања, навреди, закани и притисоци за неистомислениците се само поттик повеќе НАРОДОТ да го искаже својот акумулиран гнев и преку протест да прати јасна порака дека не се согласува со актуелните погубни политики и дека му е потребна трета радикално левичарска опција составена од нови неискомпромитирани ликови на политичката сцена.

Особено ги повикуваме работниците и студентите да излезат на овој и на секој следен протест за поддршка на новата автентична левица и конечно, преку сопствен политички опит во праксата, да ги преземат работите во свои раце, задавајќи им смртоносен удар на двете најголеми транзициски политички партии – затоа што, согласно нашата идеологија, СЛОБОДАТА претставува историско дело, а не дело на мислата!

ПОДОБАР СВЕТ Е НЕОПХОДЕН!

ПОДОБАР СВЕТ Е МОЖЕН!

ЌЕ ПОБЕДИМЕ

ДСП „ЛЕНКА“

15.05.2015

НЕМА ПРАВДА, НЕМА МИР!!!

11196326_10153311286866952_5982954487843502522_n 

Последните два дена станува јасно дека револтот кај масите веќе не може да се контролира и се излива по скопските улици. Соочени со бесперспективноста и притиснати од секојдневието сервирано од владеачката елита, особено од последните објавени прислушкувани разговори, луѓето сфаќаат дека отпорот е единствен излез во ситуација кога се соочени со отворено репресивен апарат.

Ноќта на 5 Мај беше на некој начин клучна и после таа ноќ имаме отворен фронт. Таа вечер репресивниот полициски апарат тепаше и апсеше луѓе од сите возрасти на доста брутален начин и јасно ни даде на знаење дека не се предава без сериозна борба. Прикривањето на убиството на младиот Нешкоски ја сензибилизира целата маса и сите се ставија во улогата на тоа дека Мартин може да биде сечиј син, брат, другар; Ако за Таксим иницијалната каписла за протестите беше “сечењето на неколку дрвја” во Гези паркот, тогаш убиството и прикривањето на истото претставува многу поголема причина за барање на промени во општеството. повеќе…

0
img

СООПШТЕНИЕ

lenkaLogo-565x320

По повод нападот на караулата во село Гошинце

Движењето за социјална правда „ЛЕНКА“ остро го осудува нападот на караулата во с. Гошинце (Липковско). Според изјавата на портпаролот Иво Котевски, дадена без спроведена истрага, зад нападот стои терористичка група, наводно УЧК. Сметаме дека МВР, при толкувањето на мотивите за нападот, е многу конфузно и дополнително потенцирајќи дека станува збор за „терористи кои зборувале на албански јазик“ директно учествува во подгревањето на меѓуетничките тензии во РМ.

Апелираме до нашите сограѓани да не подлегнуваат на вакви провидни провокации и лошо намонтирани сценарија за дестабилизација и до крај да останат трезвени и разумни во своите постапки. На владејачките партии им порачуваме да не ја дефокусираат македонската јавност како би ја избегнале одговорноста за сопствените криминални и неморални постапки, а на опозициските партии им порачуваме да не ја злоупотребуваат оваа сензитивна проблематика којашто може да предизвика несогледиви последици на македонското општество.

Прогнозираме дека кога шовинистичките испарувања ќе изчезнат, масите ќе ја земат во предвид својата реална состојба и самите ќе почнат да извлекуваат свои заклучоци. Нивниот бес тогаш ќе се усмери кон владеачките врхушки и од македонска и од албанска националност, коишто ги наведуваат на смртоносен пат, полн со социјално уништување и економско осиромашување на народот.

Нас не ни е потребна нова меѓуетничка војна!

Нас ни е потребна надетничка КЛАСНА БОРБА.

 

ДСП ЛЕНКА

22.04.2015 година

Цитати
  • Слободата без социјализам е привилегија, неправда; социјализам без слобода е ропство. Михаил Бакунин
    Федерализам, социјализам и антитеологизам
Видео
Неколку прашања до добриот човек: (Бертолд Брехт)

Добар чоек си разбравме,
Но за што ти служи добрината?

Тебе да те купи никој не може
И молњата што дома удира
Не може со пари да се купи.
Разбравме што говориш. Ти кажав нели
Но што тоа кажувш
Прав си, збориш тоа што милиш,
Но што ли мислиш?
Храбар си
Но наспроти кого?
Паметен си
Но кому корист од тоа.

Не би ги превидел твоите бенефити
Пеки бе, тоа што не го привидуваш чиво е?
Нема што да ти се преговори на твоето пријателство,
Пријатели кои ли ти се?

Сега добро сослушајне:
Ти душман си наш
Под некој ѕид ке те истопориме
Но пошто имаш многу добри страни
Пред еден добар ѕид ке те истопориме
Со добри куршуми
Кои молњат од добра пушка ке те стреламе
Потоа ке те погребаме
Со добра лопата
Во добра земја!!!

ПРЕДАВНИК (Назим Хикмет)

„Назим Хикмет сè уште продолжува со предавството негово.
Половична колонија сме на американскиот империјализам, рече Хикмет.
И понатаму продолжува со предавството Назим Хикмет.“
Во еден весник од Анкара излезе ова,
во три реда и со катран црно кое блеска,
во еден весник од Анкара, покрај сликата на адмиралот Вилијамсон
се смешка на 66 сантиметри квадратни, устата до уши му стигнува на американскиот адмирал.
120 милиони лири во нашиот буџет донираше Америка, 120 милиони лири.
„Половична колонија сме на американскиот империјализам, рече Хикмет.
И понатаму продолжува да биде предавник, Назим Хикмет.“
Да, јас сум предавник, ако вие сте патриоти, ако вие сте татковински бранители?!
Јас сум душман татковински, јас сум предавник!
Ако татковината се вашите чифлизи,
ако во вашите сефови и во вашите банкарски сметки е патриотизмот,
ако татковината е умирање од глад покрај патот,
ако татковината е трепет во студот како пес и растрепереност како од маларија во текот на летото,
ако цицањето на нашата крв во вашите фабрики е патриотизам,
ако патриотизмот се канџите на нашите газди,
ако патриотизмот е образование со копје,
ако патриотизмот е полициското ѓубре,
ако вашите трошоци и вашите плати се патриотизмот,
ако патриотизмот се американските бази, американските бомби и американските проектили,
ако патриотизмот не е ослободување од смрдливото ни наше незнаење и темнина,
тогаш јас сум предавник.
Напишете во три реда болдирано со катран црно кое блеска:
Назим Хикмет
сè уште продолжува
да биде предавник!