Ravaneli

Од единство до аномија – македонското општество во криза

Пишува: Петар Здравевски - активист и борец за социјална правда Во срцето на Балканот, Македонија се бори со суптилните, но распространети прашања на аномија и апатија што се проткајуваат низ структурата на нејзиното општество. Аномија, концептот воведен од социологот Емил...

Патна карта до никаде [Ноам Чомски]

Денес, во време кога продолжува израелско-палестинскиот мировен процес, продолжува и изградбата на бариерата што Израелците ја нарекуваат „безбедносна ограда”, а Палестинците – „ѕид на поделбата”. Претседателот Џорџ В. Буш и премиерот Ариел Шарон можеби имаат разлики во мислењата околу точната...

Пленум: Левица е незапирлива сила и единствена опозиција на олигархијата

Во борбена, другарска и наелектризирана атмосфера помина свечениот дел од Вториот редовен Пленум на Левица. На свечениот дел му претходеше работен дел на кој му беше доверен уште еден мандат на Димитар Апасиев за претседател на партијата, додека за...

Левица: Македонија има пријатели на европскиот пат кои го почитуваат нејзиното национално единство

Никој нема право да ви наметнува уставни измени, поткусурува со вашите идентитетски вредности, ниту пак да ви наметнува историски наративи за сметка на интеграцискиот процес во Европската унија. Ова беа само дел од пораките кои ги испратија европратениците Клер...

Левица го одржа вториот пленум

На 2 декември, Левица го одржа Вториот редовен Пленум на партијата. Делегатите на Пленумот ги усвоија Статутарните одлуки, а на оваа сесија на Централниот комитет беше реизбран досегашниот состав на Президиумот. Президиумот на Левица, едногласно го реизбра проф. д-р Димитар Апасиев,...

Додека има пониска класа, јас сум во неа [Јуџин Дебс]

Чесен суде, пред многу години го согледав моето сродство со сите живи суштества и дојдов до сознанието дека не сум ни малку подобар од најзлобното на земјава. Велев тогаш, а велам и сега, дека додека има пониска класа, јас...

Митот за трагедијата на заедничките добра [Јан Ангус]

Дали споделените ресурси секогаш ќе бидат злоупотребени и прекумерно користени? Дали сопственоста на заедницата над земјиштето, шумите и рибниот фонд е загарантиран пат до еколошка катастрофа? Дали приватизацијата е единствениот начин да се заштити животната средина и да се...

Искреноста (односно спонтаноста) и дисциплината [Антонио Грамши]

Дали искреноста (односно спонтаноста) е секогаш една цена и една вредност? Таа е цена и вредност кога е дисциплинирана. Искреноста (и спонтаноста) значи максимум индивидуализам, па дури и во смисла на идиосинкразија (оригиналноста во случајов е рамна на идиотизам)....

„Нашата борба е борба за правото на живот. Но, ако треба, подготвен сум и да умрам за своите идеали“ – Нелсон Мандела

На 20 април, 1964 година, на почетокот на судскиот процес на кој беше осуден на казна доживотен затвор, Нелсон Мандела го одржа најславниот говор во историјата на големите судски процеси за борбата за човекови права. Тие негови зборови ќе...

Касами повика на рушење на уставниот поредок – ОЈО итно да постапи

Првиот човек на Движењето Беса и актуелен коалиционен партнер на ДПМНЕ во советот на Тетово, сецесионистот Билал Касами, честитајќи го Денот на знамето на Албанија, упати јасна ИРЕДЕНТИСТИЧКА ПОРАКА, каде изјави дека Македонија ќе стане трета албанска држава! Оваа изјава...

About Me

811 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -spot_img

Latest News

Изборите ќе „изедат“ 10,6 милиони евра

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 84 – та седница ги усвои Регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и електронски...
- Advertisement -spot_img