DSPLenka

Работниците во ЈП Водовод и канализација остануваат на улица!

Управниот одбор на ЈП ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА , донесе одлука за прекинување на работниот однос на 54 работници со цел овие работници да се вработат на неопределено време во претпријатието. Оваа одлука е резултат на постоечките промени во политичката клима...

Левица ќе ја турне диктатурата: Решетки за сите ѕверови кој ја пијат крвта на обичните луѓе

Прес-конференција на портпаролот на Левица Амар Мециновиќ: ,,Кога станува јасно дека сите политички партии на олигархијата ДПМНЕ-СДС-ДУИ дејствуваат координирано и останатите партии во Собранието учествуваат во орото кое тие им го свират, кога стана јасно дека во институциите преку Левица...

Уште еден работник животот го загуби на градилиште

Пред два дена, уште еден работник е жртва на градилиште при работа во необезбедени услови. Бизнисмените водени од желбата за пари поставуваат кратки рокови, штедат на средства за работа не ги почитуваат мерките за заштите и се тоа доведува...

Заев и Мијалков помеѓу најголемите заложници на УЈП

Фирми на фамилиите Заеви и Мијалкови се најдоа во врвот на листата должници што ја објави Управата за јавни приходи. Според извештајот на УЈП вкупно 5.105 фирми и граѓани имаат доспеани долгови до 31 јули, а не ги платиле...

Апасиев за А1он: Терористот треба да сфати дека нема веќе играчки со Левица

Интервју на претседателот на Левица, проф. д-р Димитар Апасиев за порталот а1 On Со сељаците треба сељачки, со силеџиите силеџиски, со дивјаците дивјачки. Нашето беше варварство, во споредба со нивното дивеење. Ниту една техника не е повредна од уставното право...

Колицијата ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ го укинаа филибастерингот – Опозиција нема да постои

Во обид да го спречат донесувањето на новиот Деловник, односно блокирањето закони преку поднесување амандмани, пратениците на Левица Борислав Крмов и Димитар Апасиев искршија два монитора, микрофони и телефон, и ги расфрлаа листовите со амандмани Пратениците од власта и од...

Здравевски: Левица повторно покажа дека е на вистинската страна

Пишува Петар Здравевски, борец за социјална правда Левица пак покажа дека е на вистинската страна, а медиумите пробуваат да ја оцрнат, бидејќи спонзорите им се на другата страна, заедно и сложни. Што се случува и зошто се случува? ДПМНЕ - СДС...

Мојсоска: Пратениците од власта и од опозицијата го укинаа филибастерот

,,Пратениците од власта и од опозицијата укинаа еден од столбовите на парламентарната демократија – филибастерингот, односно можноста за блокада на закони, откако прексиноќа, со мнозинство од 83 пратеника и двајца против, го донесоа новиот собраниски Деловник. Ова значи дека новиот...

Пратениците на Левица пречекани како херои – Националните медиуми молчат

Вчера, на собраниската Седница широката коалиција на ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ ги усвои измените на деловникот за работа на Собранието, со што овие три партии го укинаа постоењето на опозиција во македонскиот парламент. Пратениците од Левица: Апасиев и Крмов покажаа...

Левица: Ќе ставиме крај на диктатурата на широката коалиција

Пред свршен чин, кога станува јасно дека сите политички партии на олигархијата ДПМНЕ-СДС-ДУИ дејствуваат координирано и останатите партии во Собранието учествуваат во орото кое тие им го свират, кога стана јасно дека во институциите преку Левица е претставена народната...

About Me

813 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -spot_img

Latest News

Пленум: Левица е незапирлива сила и единствена опозиција на олигархијата

Во борбена, другарска и наелектризирана атмосфера помина свечениот дел од Вториот редовен Пленум на Левица. На свечениот дел му...
- Advertisement -spot_img