DSPLenka

Трибина на Левица: Охрид – Град на светско природно и културно наследство или град на дивоградби

Во прилог го пренесуваме целосниот текст на настанот организиран од политичката партија Левица Почитувани, Ве покануваме на трибината „Охрид - Град на светско природно и културно наследство или град на дивоградби”, која ќе се одржи на 10 јуни (сабота), со почеток...

Левица: Правда и одговорност за Мемет Камбер мора да има!

Пресконференција на портпаролот на Левица Амар Мециновиќ  "Откако трагично почина младиот Мемет Камбер, нешто што можеше да биде спречено, го прашуваме премиерот Ковачевски, министерката за труд и социјална политика Тренчевска и министерот за внатрешни работи Спасовски - кој им издаде 200 пасоши на...

Црвена Младина ве поканува на „Кафе & Муабет” во градски парк

Соопштението на младинската организација Црвена Младина го пренесуваме во целост Придружете ни се оваа сабота во 12:00 часот, во градскиот парк во близина на школка на „Кафе & Муабет со Црвена Младина”. Mожност да разговараме за младинскиот активизам, проблемите и предизвиците...

Левица: По зголемувањето на платите на функционерите – ќе се зголемат и цените на основните производи

Реакција на политичката партија Левица Владата, предводена од слугите на олигархијата СДС и ДУИ, по остварена средба со Стопанската комора одлучија од 1-ви Јуни да ги „одмрзнат“ цените на основните прехрамбени производи! Ова одмрзнување на цените доаѓа откако владините фунцкионери си...

Путин со дипломатски имунитет на ЈАР на самитот на БРИКС

Јужноафриканската Република денеска им додели дипломатски имунитет на учесниците на претстојниот самит на БРИКС на крајот на август, за кој во март лична покана доби шефот на Кремљ, Владимир Путин, пренесоа агенциите. Меѓународниот кривичен суд во Хаг, чија членка...

НР Кина за првпат испрати цивил во вселената

Кина испрати уште еден тим астронаути во својата вселенска станица Тијангонг (Небеска палата). Астронаутите,  кои во Кина се наречени таиконаути, полетаа со вселенското летало Шенжу 16 од космодромот Џиукуан во северозападниот дел на земјата. Тие полетаа во вселената со ракетата Долгиот Марш 2Ф („Long March...

Зголемен бројот на мртвородени деца – природниот прираст во дебел минус, најдебел е во Битола

Во Македонија продолжува трендот на негативен природен прираст, помалку бебиња се раѓаат, но и помалку лица умираат споредено со претходните периоди. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во првото тримесечје од 2023 година е...

Левица: Уште една жртва на системот после Тони Сали почина и Мемет Камбер

Реакција на политичката партија Левица Длабоко сме огорчени поради трагичната смрт на Мемет КАМБЕР, лице на кое му беа ускратени основните права и пристапот до здравствена заштита, само затоа што ги немаше потребните документи за да го докаже неговиот престој...

Породилно отсуство за земјоделките – наша должност кон рацете кои нѐ хранат

МАЈКА и ЗЕМЈА. Мајка која дарува живот, мајка која знае да гладува за детето да има да јаде, мајка која раат нема ако не кренеме слушалка по второто ѕвонење… Земја од која извира живот, земја која не те остава гладен кога...

Првото влегување во болница за Мемет стана и последно

Мемет Камбер, продавач на „Лице в лице“, на неполни 20 години, почина на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Тоа беше негово прво влегување во болница, и последно.Сериозноста на здравствената состојба не ги покажа своите заби само...

About Me

209 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -spot_img

Latest News

Њујорк Тајмс: Украина може да влезе во НАТО, но без териториите окупирани од Русија

„Западна Германија е преседан за земја која влезе во НАТО додека беше поделена. Во исто време, земјата продолжи да...
- Advertisement -spot_img