Движење за социјална правда

[Видео] Работнички права – загарантирана или ограничена слобода?

Владеење на правото – Основно право или привилегија

Работнички права

video-rabprava

 

Дали човекот се раѓа како слободна личност или како личност со одредени права препишани од страна на државата? Се раѓа со загарантирана или со ограничена слобода? И зошто се толку важни работничките права и борбата за нив во едно вакво време кога работничката експлоатација станува “легална”?

Погледне го документарниот филм на Сашка Цветковска (автор) и Борјан Јовановски (продуцент) “Работнички права”, во кој се обработува токму таа тема – постепеното укинување на работничките права и манипулирањето со едно од најважните од нив – правото на штрајк, смртни случаи и повреди на работно место за кои никој не одговара, како и човечкиот фактор, независен од каков било закон во заштита на работниците: нехуман третман на работникот.

Во филмот може да се слушнат и личните искуства на неколку работници чии права биле прекршени, а со тоа и загрозени нивните животи, како и нивните искуства при борбата за социјална правда.

1
img

Еден коментар на “[Видео] Работнички права – загарантирана или ограничена слобода?”

 • Saso на 30.03.2013 во 01:28ч. напиша:

  DOKUMENTAREN FILM ?!?

  Mislenja i stavovi da, no vo nikoj slucaj dokumentaren film.Devojkata si ja zgresila profesijata.Ova e se samo ne film.Site ne mozat da pravat filmovi ili pak nekoi mislat deka mozat da reziraat filmovi i mozat toa da go realiziraat.Edno e da sakas,a sosema drugo istoto toa da mozes da go napravis.Ova se samo isplanirani intervjua vo odnos na rabotnickite prava so poveke zasegnati strani(no za zal nekoi od tie zasegnati strani se i najvinovni za apaticnata situacija vo koja se naoga denesniot rabotnik),za razlika od film(a toa e i negovata ubavina)kade vo najgolem broj scenite,kadrite,igrata so sliki,a za gluma i da ne zboruvam se pravi spontano so odnapred predvidena namera i cel od strana na reziserot.Zatoa i se vika dokumentaren film(toa e pred se film zasnovan na odredeni dokumenti,fakti)Prvi zasega i zal seuste posledni dokumentarni filmovi od oblasta na rabotnickite prava kaj nas vo zemjava se filmovite na reziserkata Biljana Garvanlieva.Ima snimeno tri,a osobeno vpecatliv e “Sivackite”.Ovoj film kako i drugite dva od Garvanlieva,se proektiraa lani vo Kinoteka.Megutoa najgolem del od vas togas ne dojdoa,navodno bile zafateni.Smesno e sto stavate na sajtot.Nesto sto e film,kako Sivackite ne ste go stavile,a ste stavile najobicni intervjua od luge,so isklucok na dvajca luge,intervjuiranjeto na ostanatite e sosema izlisno nivnoto verbalno paradiranje i vo ovoj recisi 30 minuten raboSTAV(od edna pratenicka,pretstavnik od edna krvopijska komora pardon stopanska komora,dvajca pretstavnici od somnitelni sindikati itn.).Do koga ke gledame isti izliteni likovi po mediumite(zavivaat kako rasipana ploca)pa sega duri ni se pojavuvaat i vo nekakvi klipcinja od 30minuti-prekinete eednas so ovie nebulozni maglicavi likovi stavite tocka.na zemjata i treba “sveza krv”,”cisti lica” i “slobodni umovi so nezavisno mislenje”.Pa uste i pisuva dokumentaren film :D.Tazno i zalno za nekoja koja se narekuva reziserka.Komsiite od Cair mozat da snimat nesto koe bi bilo poblisku do film,otkolku ovie intervjua nareceni film.No najveke me cudat Lenkasite,kako ovoj ne film(duri i Ed Wood moze voda da i nosi na reziserkata)go stavile na sajtot.
  RaboSTAV(Stavovi vo odnos na rabotnickite prava) ima i svetla tocka vo Apasiev i Saveski(nivnite izlaganja se na mesto vo odnos na kontinuiranoto krsenje na rabotnickite prava).
  Vo Absurdonija rabotnickite prava se pretvoreni vo parea koja za rabotnicite stanuva se ponedopirliva.

Цитати
 • Слободата без социјализам е привилегија, неправда; социјализам без слобода е ропство. Михаил Бакунин
  Федерализам, социјализам и антитеологизам
Видео
Неколку прашања до добриот човек: (Бертолд Брехт)

Добар чоек си разбравме,
Но за што ти служи добрината?

Тебе да те купи никој не може
И молњата што дома удира
Не може со пари да се купи.
Разбравме што говориш. Ти кажав нели
Но што тоа кажувш
Прав си, збориш тоа што милиш,
Но што ли мислиш?
Храбар си
Но наспроти кого?
Паметен си
Но кому корист од тоа.

Не би ги превидел твоите бенефити
Пеки бе, тоа што не го привидуваш чиво е?
Нема што да ти се преговори на твоето пријателство,
Пријатели кои ли ти се?

Сега добро сослушајне:
Ти душман си наш
Под некој ѕид ке те истопориме
Но пошто имаш многу добри страни
Пред еден добар ѕид ке те истопориме
Со добри куршуми
Кои молњат од добра пушка ке те стреламе
Потоа ке те погребаме
Со добра лопата
Во добра земја!!!

ПРЕДАВНИК (Назим Хикмет)

„Назим Хикмет сè уште продолжува со предавството негово.
Половична колонија сме на американскиот империјализам, рече Хикмет.
И понатаму продолжува со предавството Назим Хикмет.“
Во еден весник од Анкара излезе ова,
во три реда и со катран црно кое блеска,
во еден весник од Анкара, покрај сликата на адмиралот Вилијамсон
се смешка на 66 сантиметри квадратни, устата до уши му стигнува на американскиот адмирал.
120 милиони лири во нашиот буџет донираше Америка, 120 милиони лири.
„Половична колонија сме на американскиот империјализам, рече Хикмет.
И понатаму продолжува да биде предавник, Назим Хикмет.“
Да, јас сум предавник, ако вие сте патриоти, ако вие сте татковински бранители?!
Јас сум душман татковински, јас сум предавник!
Ако татковината се вашите чифлизи,
ако во вашите сефови и во вашите банкарски сметки е патриотизмот,
ако татковината е умирање од глад покрај патот,
ако татковината е трепет во студот како пес и растрепереност како од маларија во текот на летото,
ако цицањето на нашата крв во вашите фабрики е патриотизам,
ако патриотизмот се канџите на нашите газди,
ако патриотизмот е образование со копје,
ако патриотизмот е полициското ѓубре,
ако вашите трошоци и вашите плати се патриотизмот,
ако патриотизмот се американските бази, американските бомби и американските проектили,
ако патриотизмот не е ослободување од смрдливото ни наше незнаење и темнина,
тогаш јас сум предавник.
Напишете во три реда болдирано со катран црно кое блеска:
Назим Хикмет
сè уште продолжува
да биде предавник!